Máme základnú gramotnosť? A čo to je, byť pripravený dnes na život?

Autor: František Lovíšek | 27.6.2016 o 10:53 | (upravené 27.6.2016 o 15:53) Karma článku: 2,17 | Prečítané:  694x

To je otázka. Že? Základná gramotnosť dnes nie je vedieť čítať a písať a ešte si aj vedieť umyť zuby a záchod po sebe, ale aj vedieť šoférovať, vyznať sa v on-line svete, používať počítač na prácu a aj vedieť jazyk. Sme gramotní? 

No a tu už by som si dal odpoveď že NIE. Trh práce dnes vyžaduje komplexných ľudí. Nie len vedieť čítať, písať, počítať a vedieť svoj bizniss a svoje smerovanie, ale nevyhnutné je aj vedieť cudzie jazyky. Dnes bez cudzieho jazyka je každý Slovák odkázaný len na nižšiu prácu, pretože v riadiacich pozíciách, ale aj na výkonných s pridanou hodnotou je nutnosť vedieť aspoň anglicky. Kto vie ešte aj nemecky, tak je hneď hviezda. A to nehovorím o ruskom a francúzskom jazyku, po ktorých je na Slovensku veľký dopyt. 

Ale to nie je všetko. Každý musí vedieť aj viesť motorové vozidlo. To je tak múdre napísane šoférovanie. Lebo šoférovanie mi dáva, ako nespisovné slovo. Áno. Prídem do firmy a hneď. Choď vybaviť to a to a tu máš kľúče od auta. Doba je rýchla. A bez auta to vo firmách zatiaľ nevedia.To ale neznamená mať vodičský preukaz, ale vedieť ustáť divokú premávku v Bratislave. A to už nie je len tak. Áno, tí čo nechcú chodiť do Bratislavy to až tak vedieť nemusia.

A potom sa ešte musia vedieť správať. Kultivovane, vedieť zniesť stres. V pokoji riešiť krízové situácie. Toto veľmi chýba absolventom a nie len im. Nie len rozum a vedomosti, ale aj správanie a pozitívna komunikácia, to všetko je výbava do dnešného života.

No a nakoniec som si nechal môj koníček on-line svet a svet počítačov. Ak dnes človek, hľadajúci si zamestnanie, nevie ovládať počítač a to nemyslím hrať sa na ňom, pozerať filmy a fotky, ale hlavne napísať text napr vo Word-e a potom urobiť vzorce v Excel-i a ak nemá tušenie o kontingenčných tabuľkách a internetbankingu, tak nie je použiteľný na prácu s pridanou hodnotou. Tak sa svet vyvíja. Tu oceňujem aktivitu google - Digitálna garáž, ktorú minulý týždeň predstavili. A bola to veľká sláva aj s najvyššími - prezident Kiska (aj keď len na videu), podpredseda vlády Pellegrini a štátny tajomník Ondruš (tí už boli naživo :-)). A bol som sa na to pozrieť zo SAMPu. Veď aj kávu, ovocie a nejakú papu pripravili :-).

Dnes je svet on-line. A naozaj si každý vie nájsť na internete efektívne čo potrebuje a pracovať s on-line aplikáciami?  Tam svet ide. Off je minulosť. A len on-line priestor je budúcnosť. Tak sme si ho zvolili. Väčšinovo a možno nie všetkým sa to páči. Ale čo už.

Preto práca s mobilom, to nie je len telefonovanie a SMS, ale aj maily, mapy, kontakty, schôdzky, diktafón, MHD, parkovanie, ale aj platenie a veľa a veľa iných vecí. Vždy a všade som so všetkými. A môžem pracovať. Tak ako aj teraz, keď idem vláčikom do Prešova. Som pripojený na WIFI ZSSK a 220 V kábel mám nad hlavou zastrčený do zástrčky a pekne môžem si robiť ako v kancelárii. 5 hodín tam a 5 hodín späť vo vlaku. Aj kávu som dal. Načo chodiť autom. Upotiť sa a stresovať sa. Ale byť takto on-line a v pokoji všetko urobiť. A ešte mám pri sebe aj mobil To na to, keby vypadla WIFI ZSSK a jasné aj na telefonovanie. Ale na to mám aj skype a poslúži aj on-line mail.

Tak priatelia a čo vy na našu gramotnosť a on-line svet :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?