Anča, drž už konečne hubu! To by si nebol Ty ožran, aby si nemal posledné slovo!

Autor: František Lovíšek | 12.6.2016 o 13:07 | Karma článku: 3,28 | Prečítané:  922x

Aká milá komunikácia, že? Hmm a skoro denne ju používame, aj keď samozrejme s jemnejšími slovami. Ale význam je taký istý. Vieme čo je akcia a reakcia v komunikácii? Vieme takúto hádku správne komunikovať? Tak ako nato?

Kto by nechcel mať len dobrú náladu a len myslieť optimisticky? Ale hneď ako sme ráno vstali, tak všetci na nás kričia už doma, potom v práci aj šéf a aj v obchode. Prečo sú všetci na mňa zlí. Skutočne je to tak? Sú všetci na mňa zlí? A čo keď je to aj inak. 

  • Už mám kávu uvarenú? Teraz som vstal, nič nevidím a Ty nič nerobíš len v kúpeľni sa machlíš. Aj tak Ti tie malovátka nepomôžu.

Čo keby som začal

  • Dobre ráno Anička, si hneď ráno taká krásna ako vždy. Mala si čas dať na kávu? Nie, nevadí, postavím vodu. A dám aj Tebe?

A viete si predstaviť reakcie Aničky, hlavne na tú prvú variantu? Ja áno

  • Ty si chrapúň, zase si včera bol v práci až do pol noci. A čo ja, ja som Ťa čakala s večerou. Vieš, že sme mali výročie svadby?

A už to ide, úplne milá komunikácia plná emócií a zvratov alebo zvratkov?

A na tú druhú akciu – to sa len odvažujem hádať lebo žena je nevyspytateľný tvor :-)

  • čo tak pekne z rána? Žehlíš včerajšok? Aj tak Ti to nepomôže.

Alebo

  • Dobré Jurko, aj po toľkých rokoch manželstva Ťa mám rada. A ďakujem že postavíš na kávu,  poď mi prosím zapnúť ... 

a to už nechám na vašu fantáziu.

No a potom v práci?

Vtrhnem do kancelárie a s hrmotom zavriem dvere, prídem k stolu a na celú open kanceláriu zakričím

  • Aký debil mi vypol počítač

No čo si myslíte, že sa stane? Aká bude ďalšia komunikácia? Áno, negatívna. 

Tak mám pre vás jednoduchú radu, mnou v praxi odskúšanú. Ak niekto začne tak zhurta, tak mlčať. Nemá zmysel čokoľvek povedať, lebo druhá strana, bez toho, že by vôbec analyzovala čo ste povedali, má hneď ďalšiu paľbu a v duchu prvej komunikácie. Pekne od podlahy a zostra. Takže mlčať. Jasné, že nie mlčať navždy. Ale prejsť to mlčaním ale nie takým mlčaním, že sám seba vytáčam do obrátok a potom buchnem ako neriadená strela. Ale s úsmevom si vnútorne povedať však to prejde. A ani neprejsť na inú tému, lebo to má rovnaký účinok. Len tak sa prikrčiť, pracujem s telom a povedať

  • áno, máš pravdu, vôbec som si to neuvedomil

zase to nepreháňať, stačí raz a potom mlčať.

No a tak tu mám pre vás moju jednu príhodu 

Bol som kedysi dávno za môjho hriešneho života s jednou ženou cez noc v Nitre. Bol to krásny večer s priateľmi a nádherná noc. No a potom raňajky. Úplne super. Ale ja som niečo pri raňajkách povedal. Úplne neškodné o inej žene. No a u nej to pracovalo. A potom na izbe mi povedal, že je koniec. A ja som mlčal a hlavne som vôbec nevedel čo je na tom zlé. A ona dobiedzala a ja som len mlčal. A len tak mimochodom som povedal, že má pravdu a vôbec som si to tak neuvedomil, že je to zlé. A zase som mlčal. A ona, nech ju odveziem ihneď domov do Prievidze. To sme ale mali isť ešte do Bratislavy. Tak sme sa zbalili. V tichu. Veď to poznáte :-). Ale ja som stále nevedel, čo som vlastne zlé spravil. Ale keby som čokoľvek povedal, tak by to len bola munícia na ďalšiu paľbu. Tak som ako sa hovorí "držal hubu a krok". Miloval som ju a vedel som, že je to len búrka v pohári vody a predsa som profesionál v komunikácii a to určite dám. Tak sme nastúpili do auta a už sme na výpadovke z Nitry. Poznáte to tam? je tam cesta na Bratislavu a hneď za pumpou je odbočka doprava na Prievidzu. No a keby som odbočil, tak už je smer daný. Ale ja som sa spravil sprostý a neodbočil som. A ona, mal si odbočiť. Áno. Prepáč, neuvedomil som si to. Tak pokorne a ticho som hovoril. A povedal som jej, že pôjdem po diaľnici na Nitru a potom po diaľnici na Trenčín. A ona, že dobre. No a to som mal k dobru 20 minút do Nitry. A tak jemne som znova začal. Že prepáč. A potom pred križovatkou, buď na Bratislavu alebo na Žilinu som tak len jemne. Že a nepôjdeme do tej Bratislavy, keď už sme tu? A ona. Tak dobre. No a to už som vedel, že mám vyhrané. Ale ešte som bol ticho. Veď človek nikdy nevie. A potom pred Bratislavou som jej pohladkal ruku a ona mne a potom taká letmá pusa a už sme išli podľa plánu :-). No a ona mi povedal, že keby som ju odviezol tak poobede príde za mnou. A aj sa mi ospravedlnila, že to bola strašná somarina.

No a takto som ustál jednu hádku, jednu akciu bez reakcie.

A ako vy priatelia, ako to zvládate, hádku a akciu ale hlavne reakciu? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?